Titulní obrázek

V Africe roste posvátný strom Marula! Může prý určit i pohlaví dítěte

Pokud chcete, aby se vám narodil výhradně chlapeček nebo holčička, vyražte na dovolenou do jižní Afriky. Právě zde totiž roste strom Marula. Místní lidé věří, že výluh z kůry samčího stromu přináší chlapečka, a holčičku zase výluh z kůry samičího stromu.

Plody tohoto "mocného" stromu však pro místní obyvatelé znamenají hlavní zdroj obživy. Nese totiž sladkokyselé plody, z kterého tu dělají oblíbené džemy, želé, ale dokonce i pálenku. Dokonce má i druhé jméno, a to sloní strom. Sloni nakvašené plody zbožňují. Tamější lidé také věří tomu, že se sloni trošku opijí.

V mnoha částech Afriky považují marulu za posvátný strom a spojují ho s řadou božstev. Je například symbolem plodnosti a mužnosti. Národ jihoafrických Vendů pomocí jeho kůry ovlivňuje pohlaví nenarozeného dítěte: výluh z kůry samčího stromu přinese podle pověry chlapečka a po výluhu z kůry stromu samičího se narodí holčička.

Ovoce se velikostí podobá golfovému míčku, ze zeleného se zráním mění na bledě žluté a obsahuje několikrát více vitaminu C než pomeranč. Bílou dužinu obaluje hladká, lesklá nažloutlá slupka. Z dozrálých marul se připravují různé džemy a želé. Ovoce se také dá použít k přípravě vína, piva a jihoafrického načerno páleného alkoholu mampoer a přidává se do krémového likéru Amarula.

Tvrdý hnědý oříšek uvnitř obsahuje jedlá jádra, rovněž ceněnou potravinu, která se přidává do ovesné kaše nebo používá jako ochucovadlo. Olej lisovaný z jader se zpracovává do kosmetických přípravků.