Titulní obrázek

Na dovolené si dávejte pozor, kolik suvernýrů převážíte zpět do ČR

České obyvatelstvo velmi rádo riskuje. A to i na dlouho očekávané dovolené. Domů si poté vozí více a více zboží, které podléhá množstevním, hodnotovým nebo zákazovým omezením. Měli by si však začít uvědomovat, že za nedovolený dovoz hrozí až pětitisícová pokuta.

Celníci zadržují především tabákové výrobky, alkohol, suvenýry a rostlinné výrobky. Turisté také často neproclí zboží ze zemí mimo EU. Mezi oblíbené destinace, ze kterých si Češi nedovoleně dovážejí 'upomínkové předměty', patří například Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Turecko.
Pokud celníci nedovoleně dovezené zboží u turisty odhalí, zabaví mu jej, navíc s ním zahájí přestupkové řízení. Vedle dovyměřeného cla, DPH či spotřební daně může ještě na místě zaplatit blokovou pokutu ve výši až 5000 korun, pokud se jedná o celní přestupek.

Pokud si vozíte rádi z dovolených 'přírodní suvenýry' ve formě lastur, korálů či kaviáru, měli byste vědět, že i jejich dovoz podléhá  úmluvě CITES o ohrožených druzích živočichů a rostlin (korály, některé druhy kaviáru, lastur, schránek mořských živočichů, výrobky z kůží, některá živá zvířata a rostliny). Před dovozem byste si měli zjistit, zda zboží, které kupujete a zamýšlíte dovézt do České republiky, nepodléhá zákazům nebo omezením podle platných právních předpisů o ochraně některých druhů živočichů a rostlin nebo výrobků z nich.

Čeští turisté si v poslední době oblíbili nakupovat v Turecku zlato, koberce a kožené výrobky. Už si ale neuvědomují, že za zboží za více než 430 eur na osobu musí zaplatit clo. Přísný režim dovozu se vztahuje i na výrobky živočišného původu, tedy na maso, masné výrobky, mléko a další dovozené z území EU. Tyto produkty totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční onemocnění. Při celní kontrole jsou vyhozeny do připravených košů v příletové části celního úřadu.

Tabákové výrobky se mohou koupit do 200 ks cigaret nebo 100 ks doutníčků (do 3 gramů) nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku ke kouření. Alkohol zase do 1 litru alkoholického nápoje (s obsahem lihu více jak 22 %) nebo 2 litrů alkoholického nápoje (s obsahem lihu max. 22 %) nebo 4 litry tichého vína nebo 16 litrů piva.