Titulní obrázek

Chcete si na dovolené v Chorvatsku vydělat? Sbírejte pet láhve

Chorvatští hoteliéři a majitelé apartmánů letos nevydělávají tak, jako například v minulém roce. Mohou za to vysoké teploty a malý zájem hostů. Lidé jdou raději sbírat pet láhve. Zdá se Vám to více než divné? Nedivte se! V Chorvatsku totiž za každou vrácenou "petku" dostanete v obchodě půl kuny a jen na Makarské riviéře si prý sběrači denně přijdou na 20 000 kun, tedy asi 70 000 kč.

K nejvýdělečnějším druhům podnikání letošního léta tedy patří sbíraní lahví ale i prázdných plechovek. Odpadem se přitom v honbě za snadno vydělanou půlkunou (asi 1,7 koruny) prohrabávají nejrůznější lidé. Někdo to má jako hlavní zdroj obživy, jiný si sběrem přivydělává. Mezi sběrači se najdou i turisté, kteří si díky odevzdávání prázdných plastových obalů prodlouží dovolenou u moře.

Mezi těmi, kdo vozí prázdné láhve do obchodů (některé zřídily dokonce speciální okénka pro vracení "petek" ve velkém), se tak najdou i cizinci. Ráno si užívají sluneční paprsky na plážích a v moři, odpoledne jdou naopak do "práce". Místní obyvatelé z turistů, kteří si chtějí také přivydělat, nejsou vůbec nadšeni. Berou jim totiž jejich zaměstnání.

Cenné lahve se musí z košů a popelnic vyndat - alespoň na známé Makarské riviéře - před šestou večer, tedy než dorazí popeláři.