Titulní obrázek

Netradiční dovolená s organizací World Weavers

Pokud chcete zažít netradiční dovolenou, využijte současných nabídek organizace World Weavers. Organizace totiž organizuje speciální poznávací zájezdy, při kterých důkladně poznáte odlišné kultury a hlavně jejich náboženství. Možností je spousty, například se můžete ponořit do soužití s mnichy v Thajsku a Indii nebo do studia Islámu v Turecku.

Dnešním dnem končí pro muslimy postní měsíc ramadán, což pro většinu z nás nic neznamená, pokud zrovna nejsme na dovolené v Tunisku nebo Egyptě. Chcete-li toto změnit, program Muslim for a Month je to pravé pro vás. Tedy za předpokladu, že se nebojíte přijít do kontaktu s náboženstvím.

Název Muslim for a Month (Muslimem na měsíc) je maličko zavádějící – ve skutečnosti se jedná o desetidenní či jednadvacetidenní zájezdy, které slibují blízké seznámení s muslimskou kulturou v Turecku. K tomu vám pomůže studium historie islámu a pročítání textů z Koránu, zatímco budete cestovat po tureckých městech, navštívíte mešity, zúčastníte se modliteb a nějaký čas strávíte ve společnosti typických tureckých rodin. Zkusit můžete i základy kaligrafie a na jeden den si vyzkoušet, jak vypadá půst o ramadánu.

Na podobném základu staví i program Monk for a Month (Mnichem na měsíc), při kterém můžete vyzkoušet soužití s mnichy v Indii či v Thajsku a proniknout tak do tajů buddhismu. Oba programy jsou vedeny pod taktovkou neziskové organizace World Weavers, která na nich spolupracuje s organizacemi v Thajsku, Indii a Turecku a s nimž ji pojí podobná vznešená myšlenka – spojit všechny lidi světa napříč náboženstvími a budovat lepší svět. V případě programu Muslim for a Month však tato myšlenka vzbuzuje i negativní ohlasy.

Představa „modlo-prázdnin“ se totiž nemusí zamlouvat každému. A už vůbec ne ve stylu islámu, který na Západě většinou platí za kontroverzní náboženství. Právě toto chce program Muslim for a Month změnit. Ben Bowler, který zájezdy do hlubin islámu pořádá, uvedl, že jedním z cílů programu je pozvednout nízké PR islámu a náboženství jako takového. Stejně tak Bowler doufá, že tímto projektem povzbudí lidi k hledání spirituality. Což nemusí být nic snadného v dnešní době, kdy vítězí světské vnímání nad duchovnem.

Program však čelí značné kritice a negativním komentářům. Navíc se k programu vyjádřili odmítavě i někteří muslimové, kterým se nezamlouvá představa, že by jejich víra měla být chápána jen jako pouhý turistický zážitek. Někomu by mohla myšlenka Muslim for a Month zavánět sektářstvím, ale Bowler uvedl, že žádný z účastníků programu dosud k islámu nekonvertoval. Je tedy jen vás, zda se rozhodnete vyzkoušet nový typ spirituální dovolené, či si s "díky, nechci" rozvinete deku na některé z četných tureckých pláží.