Titulní obrázek

V severní Africe přidávají kuchaři téměř do všeho velmi pálivou pastu z chilli papriček

Pokud jedete na dovolenou na sever Afriky, připravte se na to, že vám nebude horko jen z místního počasí, ale také ze zdejších gastronomických specialit. Gastronomie tu totiž hojně využívá směsi koření, jehož základem je pálivá chuť chilli papriček. Narazit na ni můžeme například u žádaného kebabu.

Ze speciální směsi koření vyrábějí velmi pálivou pastu jménem Harissa, kterou poté přidávají snad do každého pokrmu. Harissa je součástí kuchyně v Maroku nebo Tunisku už po staletí. Základ směsi tvoří pálivá červená chilli paprička, česnek, koriandr, sůl a kmín. V některých recepturách se nim přidává i citrón, olej, římský kmín a rajčata.

Obvykle se některé přísady předem opraží, což dodá celkové paletě chutí nový rozměr, jemuž dominuje především pálivé chilli. Harissa se tradičně přidává do kebabu a tažinu. Právě díky ní mají ten správný říz. Inspirovali se tím i evropští milovníci grilovaných a dušených pokrmů. Díky využití v širokém množství pokrmů si našla řadu oblíbenců. Přidávat se může k pečené zelenině až po marinádu na maso a ryby.

Harissa je hodně pálivá, obsahuje ale také ingredience, které její ostrost mírní. S česnekem dostává pořádný říz, s kmínem zas vůni. Maročtí prodavači nabízejí sklenice s harissou spolu s čerstvě připraveným kebabem okořeněným touto velice pálivou pastou.