Titulní obrázek

Cesta na dovolenou bez komplikací

Pokud vyrážíte na dovolenou automobilem, musíte si dát velký pozor na situace, které by mohly nastat. Nejdůležitější je udržet pohodovou atmosféru při své cestě. Protože bude-li řidič nervózní nebo roztěkaný, snižuje se jeho schopnost vnímání a na některé situace může zareagovat se zpožděním, nebo vůbec.

I když patříte mezi zkušené řidiče, je třeba si uvědomit zásadní věc. Rodinné cestování se oproti navyklým každodenním cestám do práce trochu liší. Nejezdí s vámi tolik spolujezdců, a auto není navíc plně naložené zásobami. Mění se technické podmínky pro provoz a hlavně brzdná dráha. Řidiči jsou také rozptylováni svými dětmi.

Pokud chcete jízdu bez obav, co jste doma vlastně zapomněli, je dobré si udělat pečlivou přípravu doma. Nenechte tedy přípravy na jedné osobě, ale rozdělte je mezi více členů rodiny nebo posádky. Před cestou si potom sedněte, v klidu všechno zkontrolujte, jestli jste něco nezapomněli a potom třeba ještě hodinu seďte a povídejte si, jak ta dovolená bude krásná.

Pravděpodobnost, že cestou k moři potkáte nějakou kolonu, je velmi vysoká, a proto byste na to měli být dostatečně připraveni a nebýt nervózní. Částečně se tomu dá předejít vhodným načasováním odjezdu, ovšem pokud nejste zvyklí jezdit na noc. Noční jízda pro vás může být naopak víc stresující až nebezpečná. Tělo je totiž zvyklé v tomto čase odpočívat. 

Ideální není vyrazit ani na dlouhou cestu hodinu potom, co přijdete z práce. Před cestou by se měl řidič dostatečně vyspat a nevyjíždět v deset hodin večer na tisícikilometrovou trasu. To asi nevydrží. Lepší je vyjet už v odpoledních hodinách a s častějšími přestávkami už třeba po dvou hodinách jízdy v poklidu dorazit do cíle.

Složitější je pochopitelně cestování s malými dětmi. U těch menších je důležité vyrazit ve chvíli, kdy by mohly v autě usnout, protože dát je do autosedačky poté, kdy se proberou po odpoledním spánku, je zárukou hodně neklidné jízdy. Starší děti se díky DVD a MP3 přehrávačům dokážou už zabavit samy, i když občas je pro ně třeba atraktivnější povídat si s rodiči. Při rodinných cestách není také jednoduché sladit hudební vkus celé rodiny. Tady by však mělo platit, že řidiči má při výběru hlavní slovo.