Titulní obrázek

Češi začínají šetřit i na dovolených

Ekonomická krize trápí všechny oblasti. Její následky se však začaly objevovat i u rodinných dovolených. Ceny zahraničních dovolených se snižují hlavně kvůli nízké poptávce. Největší úbytek zaznamenalo Řecko a Egypt.

Letošní letecké zájezdy patří k nejlevnějším v historii. Lidé šetří a škrtají i výdaje na letní dovolené. Zatím je propad kolem deseti procent. Od roku 2009 je trh s leteckými zájezdy o třicet procent níže. Mírné oživení ve srovnání s loňskem nastává nyní. Hlavní sezona je však před námi. Slabší poptávka však už přinutila některé cestovky nejen zlevnit, ale i zvýšit například provize agenturám prodávajícím zájezdy více kanceláří.

Poptávka klesla i v Německu, prodejci německých cestovek v Česku ovšem připouštějí, že se ceny v tuzemsku letos dostaly v řadě případů už na úroveň těch německých. Firmy v oboru začínají více spolupracovat, Fischer například už začal prodávat zájezdy konkurence. Cestovky také kvůli slabšímu zájmu zrušily řadu naplánovaných letů, které jsou pro ně v případě malého vytížení nejztrátovější částí celého byznysu. Stále však čekají zlepšení.

Úbytek je zaznamenán i u nejlevnějších zájezdů autobusem k moři. Někteří lidé si nemohou dovolit již ani takový. Lidé tak nyní mají dobrou příležitost koupit zájezdy velmi levně, zejména na poslední chvíli. Například některé zájezdy do Řecka se dostaly už pod šest tisíc korun.

I když je to nyní překvapivé, čím dál více lidí využívá zájezdů all inclusive. Ovšem na druhou stranu se zkracuje doba pobytu v zahraničí. I přes problémy s prodeji pojišťovny nečekají, že by letos mělo dojít k velkým krachům cestovek. Očekávají, že do problémů se mohou dostat spíše někteří menší prodejci orientovaní jen na dovolenou v zemích, které letos nejsou příliš velkým prodejním hitem. Nepříznivá situace na trhu nahrává hlavně velkým cestovkám, které mají při vyjednávání s hotely i leteckými společnostmi silnější pozici.