Titulní obrázek

Lékaři nedoporučují nechávat děti na slunci

Rodiče by se měli více zajímat, kolik času tráví na slunci jejich děti. V jejich věku totiž sluneční záření přispívá ke vzniku pigmentových znamének, které později mohou být rizikem pro vznik nádorů kůže.

Dítě do 18. roku průměrně přijme 50 % celkové dávky ultrafialového záření, dávky přijatelné za celý život. Podle lékařů by se děti do jednoho roku neměly slunci vystavovat vůbec. Starší děti by měli poctivě používat ochranné krémy s kombinací plážového oblečení. Hlavně na dovolené byste neměli zapomínat používat krémy s vysokých ochraným faktorem, a to několikrát za den.

Od roku 1970 vzrostl výskyt kožního nádoru maligního melanomu asi šestkrát. Tento nárust souvisí hlavně s oslabováním ozonové vrstvy a životním stylem každého z nás. Maligní melanom lékaři ročně zjistí u 20 lidí na sto tisíc obyvatel.

Evropský den melanomu připadá na každý květen, právě v tento měsíc odborníci upozorňují nejvíce na nebezpečí kožních nádorů. V Brně na náměstí Svobody se letos objeví Stan proti melanomu. Lékaři zde zdarma vyšetří mateřská znaménka. Tato akce proběhne 14. května od 10:00 do 18:00.

Problematická znaménka by měl kožní lékař vidět pravidelně, každý rok.