Titulní obrázek

Nezapomeňte si zkontrolovat Váš tarif před dovolenou, skrývá totiž mnoho nástrah!

I když ceny za volání a SMS ze zahraničí jdou stále dolů, je třeba si uvědomit, že jsou stále dost vysoké. K výhodnému volání si musíme pořídit ty pravé doplňující balíčky od operátorů. Protože bez těchto balíčků se nám nemusí vyplatit ani jedna minuta volání. Ta může přijít až na sto korun. Což není moc pozitivní zpráva. Dovolená by se nám mohla pěkně prodražit.

Trávení dovolené po zemích zařazených v Evropské unii je nejjednosušší volba pro náš telefon. Evropská regulace totiž stanovila maximální ceny volání, SMS i datových přenosů. Operátoři je také musí účtovat po jednom kilobytu přenesených dat.

Ovšem ani tato cesta není nejpříznivější. Mobilní operátoři opět využívají lidské nevědomosti. Jediný Vodafon se aktivuje automaticky. Takzvaný eurotarif si klienti společnosti T-Mobile musí nastavit sami, pokud tak neučiní, účtuje se jim trojnásobná cena. Operátor Telefónica v základním tarifu nabízí lákavé nižší ceny odchozích hovorů a ještě k tomu 30 volných minut na příchozí volání pro vybrané státy v Evropské unii. Jestliže nebudete telefonovat napříkad z Belgie či Itálie, operátor vám opět naúčtuje trojnásobek regulované ceny, tedy 30 korun.

Evropská regulace svými podmínkami vyvolává u mobilních společností konkurenci. Například Telefónika začne do léta nabízet výhodný roamingový tarif. Ten nabídne cestování při dovolených v Evropě a oblíbených turistických destinací mimo Evropskou unii nižší cenu, než je základní eurotarif.

Pečlivě si překontrolujte do jaké roamingové oblasti patří vámi vybraná destinace, a to právě při cestách do zemí, kam putuje nejvíce obyvatel České republiky na vysněnou dovolenou. Operátoři mají svět rozdělený do tří základních zón. A zařazení se u jednotlivých států může z velké části lišit. Například v Egyptě nebo v Tunisku lze očekávat velké cenové rozdíly mezi jednotlivými operátory, stejně tak v Norsku a Švýcarsku.

Podmínek je celá řada. Další se týkají podnikatelů. Ty totiž klidně mohou doplatit na služební cesty, jestliže si s operátorem nesmluví slevu z běžného tarifu. Připojení k internetu se tak může vyšplhat až k astronomickým částkám.