Titulní obrázek

Tunisko zemí historie i filmu

Tunisko - to je severoafricka země vklíněná mezi Alžírsko a Libyi. Dostat se sem není složité či zvlášť nákladné. Jezdí sem spousta cestovních kanceláří, na dovolenou sem vyrazíte i za méně než deset tisíc. Z většiny letovisek pak lze vyrazit na Saharu na výlety. U nich se cena pohybuje tak do tří tisíc.

V zemi je bezpečno. Tunisané rok po svržení režimu autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího prožívají určitou deziluzi, hlavně kvůli vysoké nezaměstnanosti, ale Tunisko má regulérně zvolenou novou vládu i prezidenta a je tam klid.

Ale Tunisko není jen oblíbenou turistickou destinací, v kulisách této krajiny vzniklo spousta známým filmů.

Filmový archeolog Indiana Jones tam pátral po Arše úmluvy, popletený Brian prožíval život, krásná Angelika dobrodružství a Anglický pacient milostné drama. Poušť se proměnila i ve fiktivní planetu Tatooine z Hvězdných válek. Tunisko lze projet po stopách starých kultur stejně jako kultovních filmů.

A i když Tunisko nabízí spoustu historicky zajímavých lokalit, některá místa se dostala do povědomí světa až díky kultovním filmům. Příkladem je třeba berberská vesnice Matmata na kraji Sahary. Proslavily ji Hvězdné války – točily se tam třeba scény domova Lukea Skywalkera v epizodě zvané Skrytá hrozba. Kulisy zůstaly a dnes slouží jako hotel.

Vesnice je unikátní svými netradičními obydlími. Říká se jim troglodyty a jsou to vlastně krátery, které mají dvorek, z něhož se vstupuje do jednotlivých pokojů, či spíše jeskyní. V létě, kdy teploty v poušti stoupají nad padesát stupňů, je v nich mnohem příjemněji než v obyčejných domech.

Místní se kromě turismu živí hlavně zemědělstvím. Pěstují olivy, datle, obilí a chovají dobytek. Berbeři jsou přitom prastarý pastevecký národ, který na sever Afriky přišel před více než pěti tisíci lety z Evropy. Po příchodu Arabů ale přijal postupně islám.

Onk Ejmel a Chott el-Gharsa byly ale svědkem jiných slavných filmových scén. Pod velbloudí skálou se poprvé setkal hrabě Almásy s Katharine Cliftonovou ve filmu Anglický pacient. Děj filmu se sice odehrává v Egyptě, ale filmaři dali přednost pro natáčení tuniské poušti i městům.

Do Tuniska se dá z Česka nejpohodlněji a zřejmě i nejlevněji na dovolenou dostat s některou z cestovních kanceláří. Tunisko totiž není uvyklé na individuální turistiku.

Při cestě podél pobřeží pak nelze vynechat místo, kde se točila další perla světové kinematografie – Život Briana. Satira z dílny Monty Pythona se sice odehrává ve Svaté zemi, nicméně vznikala mimo jiné v přímořském letovisku Monastir.

V Monastiru se pak točily také některé exteriéry z kdysi populárního filmu Angelika, v jejím případě město představuje Mykény. Arénu, kde Colin Paturel zvítězil nad tygrem, pak ztělesnil amfiteátr ve městě El Djem. Angelika se natáčela částečně také na předměstí hlavního města Tunisu v Sidi Bou Said.

Loni po revoluci zažilo Tunisko odliv zahraničních návštěvníků, uvádělo se, že jich počet poklesl o 35 procent. Zatímco v roce 2010 navštívilo Tunisko 6,9 milionu cizinců, loni to bylo jen 5 milionů. Čechů v roce 2010 vyrazilo do Tuniska 76 678, zatímco o rok později to bylo 67 188. Otázkou je, jakou roli v tom sehrála také světová krize. Letos během prvních dvou měsíců přijelo do země o 72 procent víc turistů, než tomu bylo ve stejném období loňského roku.