Titulní obrázek

Cestovní pojištění kryje více rizik než karta pojištěnce

Každý desátý Čech podle průzkumů ignoruje nebezpečí na dovolené a odjíždí do ciziny bez cestovního pojištění. Než se spoléhat se na to, že se vám nic nestane, je lepší připlatit si na týden pobytu pár stokorun. Hlavním důvodem pro pořízení cestovní pojistky jsou možné vysoké náklady na léčbu v případě úrazu či nemoci, ale může také pomoci při ztrátě zavazadel či právní radou v případě dopravní nehody.

Většina lidí už nějakým způsobem na cestu pojištěna je, aniž to tuší. Léčebné výlohy se totiž dají hradit na základě Evropského zdravotního průkazu, což je vlastně kartička vaší zdravotní pojišťovny.

Jenže tento průkaz je platný jen v zemích Evropské unie a nekryje vysoké spoluúčasti hrazené pacientem při prvotním ošetření, hospitalizaci, stomatologické zákroky nebo nákup předepsaných léků či zdravotních pomůcek, jako jsou hole či ortézy.

Platný je také pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Spoléhat se na něj tedy stoprocentně nelze. Například ve Francii s "modrou kartičkou" zaplatíte u lékaře vždy spoluúčast 30 procent, v nemocnici za stravu 16 eur denně.

Zcela bez problémů nebývá ani cestovní pojištění spojené s platebními kartami. Kromě zlatých kreditek totiž zpravidla nabízejí jen hodně limitovaná plnění a nevztahují se na řadu sportů. Nemusely by například pokrýt náklady na případný převoz nemocného zpět do republiky.

Jistotou je uzavření smlouvy s komerční pojišťovnou. Smlouvu lze uzavřít ještě v den odjezdu nejen na pobočkách ústavů, ale často také na letišti, telefonem nebo přes internet. Několik ústavů nabízí pojišťování prostřednictvím SMS zprávy a Generali má dokonce slevu pro uživatele Facebooku. "Další novinku pak představuje pojištění veterinární léčby v zahraničí – je určeno pro psy, kočky a fretky," dodává Jan Marek z České pojišťovny.

Minimální doba pojištění u většiny ústavů činí jeden den, maximální pak 365 dní. V rámci jedné smlouvy pak lze pojistit až 100 osob. Minimální pojistné je většinou 50 nebo 100 korun na smlouvu.

Pojistku vybírejte podle svých dovolenkových aktivit. Pokud plánujete jízdu na velbloudu, zeptejte se, zda je zahrnuta v pojištění. U dětí lze žádat zvýhodněné sazby, osoby od 70 let musí naopak většinou počítat s přirážkou. Pro rodinu lze pořídit roční rodinnou pojistku.

Největším rizikem při uzavírání pojistky je pro klienty seznam výluk z pojištění. "Každá pojišťovna má k různým druhům pojistných rizik své výluky. Například u léčebných výloh v zahraničí nehradíme náklady na ošetření, pokud se příznaky nemoci projevily ještě před odjezdem na cestu. Není také možné si například pojistit zavazadla, která jsou, byť v zamčeném vozidle, avšak na viditelném místě," upozornil Marek Vích z Kooperativy.