Titulní obrázek

Užijte si dovolenou v blízkosti Balatonu

Čechy známý Balaton již není co býval. Nyní na Vás budou čekat nadstandartní služby, plno zábavy, sportu, relaxu i ozdravných koupelí. Zkrátka je to místo, kde se určitě nudit nebudete. Můžete se tu prohánět na kole, loďkách, nebo dokonce letět v balónu. Dopřejte si klidnou letní dovolenou v příznivějších cenových relacích.

V současné době se tu zvedla kvalita služeb. Balaton je nadstandardně teplý. V létě má 26 až 28 stupňů a je vhodný pro rodiny s malými dětmi i pro ty, kteří se teprve učí plavat. Rozhodně se tu neutopí. V jezeře je průměrná hloubka tři až čtyři metry, ale hlavně na jižní straně můžete jít docela dlouho a voda vám bude maximálně po pás.

Jezero je ideální pro různé vodní sporty. Můžete tu surfovat, odpočívat na šlapadle nebo si třeba v letovisku Vonyarcvashegy vyzkoušet vodní lyže. Na své si tu přijdou i rybáři, potřebný lístek se dá sehnat v obchodech s rybářskými potřebami. Dovolená u Balatonu patří mezi levnější kategorie. Za denní vstup na pláž v Balatongyöröku s modrou vlajkou signalizující nejvyšší kvalitu vody zaplatí dospělí opravdu symbolických 600 forintů, tedy zhruba 60 korun, a děti polovic. S Balaton kartou budete mít navíc slevu 40 procent.

Co byste si něměli nechat ujít, je pohled na Balaton z vyhlídky Szépkilátó při Balatongyöröku. U jezera se tyčí masiv Badacsony, kolem nějž se pěstuje místní víno, na které jsou Maďaři velmi hrdí. A když se budete chtít na Balaton podívat opravdu z výšky, můžete využít nabídku proletět se nad ním balonem, nabídky najdete v každém hotelu.

Patříte-li mezi zástánce cyklistiky, projeďte se u Balatongyöröku. Když se vám nebude chtít objíždět celé jezero, můžete udělat kratší, asi patnáctikilometrovou trasu do Keszthely, které je neoficiálně považováno za hlavní město celého Balatonu. A cestou můžete zastavit u jedné z vesnic na trase. Vlastní, špičkově vybavenou pláž, má Vonyarcvashegy i Gyenesdiás. Další atrakcí městečka Keszthely jsou četná muzea rozesetá kolem pěší zóny. Ta vede z hlavního náměstí na zámek. Najdete tu třeba muzeum hraček, panenek. Zde je k vidění i úžasná několikametrová maketa parlamentu v Budapešti sestavená ze 4,5 milionů ulit panonských šneků.

O co byste se neměli nechat připravit jsou zdejší termální lázně. K Balatonu přijíždí lidé, kteří se chtějí léčit či jen relaxovat v termálních lázních. Díky šlechtické rodině bylo v roce 1795 šest kilometrů od Balatonu, v městečku Hévíz, vybudováno koupaliště u největšího termálního jezera v Evropě a druhého největšího na světě.

Výběr jídla je rozhodně pestrý. Počínaje i u nás známými langoši, přes různě upravované ryby, kdy absolutním vrcholem je polévku halászlé. Dát si můžete i místní tvarohové knedlíky polité smetanou a sypané cukrem, kterým se tu říká túrógombóc. Vynikající jsou ale i různé studené ovocné polévky, například jahodová nebo hrušková.