Titulní obrázek

Projeďte si na kole Provence

Pokud mezi Vaše dosud nesplněné sny patří dovolená v Provence, máme pro Vás několik typů. Cyklistika tu má spoustu výhod. Slunce zde svítí každý den v červenci a srpnu. Je tedy krásně teplo. 

Zdejší krajina je pestrá a velmi rozmanitá. Čekají na vás romantická levandulová pole, lány slunečnic. K tomu si připočtěte obrovské množství památek, neboť téměř v každé vesnici najdete nějaký historický skvost, od římských mostů přes výstavní hrady až po nádherně zachovaná centra starobylých vesnic a měst.

V Provence je také spoustu krásných řek ke koupání, třeba řeku Hérault pod slavným Ďáblovým mostem z 11. století nebo u slavného akvaduktu Pont du Gard. Pokud patříte mezi zdatné cyklisty, určitě se vydejte na nejvyšší horu Provence Mont Ventoux, která měří 1 912 metrů. 

Obrovskou výhodou provensálské cyklistiky je neuvěřitelná pestrost zážitků, měnící se jako barvy na paletě slavných malířů. Jeden den ráno začínáte v malebném městečku St. Rémy. Nejprve se poohlédnete po stopách van Gogha, který ve zdejším blázinci strávil rok života, pak ještě prozkoumáte antické památky bývalého města Glanum.

Také Arles je jedno z nejmalebnějších provensálských měst. Blízko něho je úchvatný Národní park Camargue. Krajina se rychle změní, vyprahlou divočinu střídají travnaté pláně a velká jezera. Svou jízdu můžete zakončít v přímořském letovisku St. Maries de la Mer, které proslavil kostel s údajnými pozůstatky Kristovy dcery. Pokud se vám nechce do Provence individuálně a "natěžko", můžete se zúčastnit cyklistického zájezdu s doprovodným vozidlem, které vám přes den převáží věci. Jedete si svým tempem, zastávky si uděláte podle sebe, a večer už najdete svoje věci v kempu.

Z oblasti gastronomie jsou tu výtečné lahodné paštiky, místní pizza s cibulí a ančovičkami či býček na víně. Provensálská kuchyně je nejen chutná, ale také voňavá, za což vděčí divoce rostoucím bylinkám, ať už je to rozmarýn, tymián, estragon či myrta. Za návštěvu rozhodně stojí papežský Avignon, římské Arles či úchvatný Pont du Gard nedaleko Nîmes. 

Určitě se vydejte i do starobylého sídliště Gordes s kamennou pavučinou křivolakých gotických uliček či města Lurs opevněné nad řekou Durance, která tvoří předěl mezi pustými pohořími Lure a Lubéron. Nezapomeňte na Roussillon, v němž září každý dům jinou barvou.