Titulní obrázek

Typy na levnou dovolenou

Patříte k lidem, kteří si svou dovolenou naplánovali na konec prázdnin? Pokud ano, máme pro Vás několik typů. V článku najdete přehled cen ubytování, jídla a pohonných hmot.

I když je všude plno zpráv o šíleném zdražování pohonných hmot v České republice, plnou nádrž lze nejvýhodněji načerpat u nás nebo i v sousedním Polsku. Na Liberecku na česko-německo-polském Trojzemí v příhraničním Hrádku nad Nisou stojí litr Naturalu 95 36,90 koruny a o kilometr dál v polském Porajowě stojí 36,70. Tankování v Německu si raději odpusťte, litr Naturalu 95 tu stojí rekordních 43 korun. 

Pokud si vyberete motely nebo hotely v krkonošském Harrachově kousek od polských hranic, určitě najdete dvoulůžkový pokoj se snídaní od 400 korun. Naopak v polském Zhořelci je to minimálně za 1.100 korun. Ve velmi vyhledávané lokalitě Mazurských jezer v Polsku zaplatíte 1.300 korun za dvoulůžkový pokoj se snídaní. 

Německo je na tom obdobně jako Polsko. Například v německém Zhořelci, odkud je k atraktivnímu Berzdorferskému jezeru velmi blízko, pořídíte dvoulůžkový pokoj za 1.200 korun. Hotely na německém atraktivním ostrově Rujana jsou o poznání dražší – dvoulůžkový pokoj stojí od 3,5 tisíce korun za noc. 

Patříte-li mezi turisty s batohem a spacákem na zádech, můžete využít místních kempů. Například kuchyňkou vybavené chatky v hrádeckém kempu Kristýna a v polském kempu Szekla u Mazurských jezer vyjdou srovnatelně kolem 950 korun. Chatky pouze s ledničkou vyjdou na sedm set korun. Poplatky za stan stojí v Česku 40 korun stejně jako v Polsku. V Německu už dáte za stan v kempu stovku a za chatku třeba u jezera Olbersdorf u Žitavy překvapivě necelé čtyři stovky.

K dovolené ale patří i stravování v gastronomických zařízeních. Jídelní lístky v restauracích v Hrádku nad Nisou nebo v Liberci jsou velmi lákavé, určitě se vyplatí najíst dosyta ještě před překročením hranice – guláš s knedlíkem za 75 korun a špagety za 60 korun.

V německé Žitavě si už dáte třeba špagety za 180 korun a steak za 300 korun. V Polsku stojí špagety kolem padesáti korun, běžná jídla jsou stejně drahá jako u nás včetně steaku. Kvalita pohostinství je v těchto zemích srovnatelná. Záleží jen na Vás, zda si dovolenou užijete.