Titulní obrázek

Pořiďte si v Chorvatsku elektronickou krabičku, ušetříte na mýtném

Pokud plánujete jezdit na dovolené v Chorvatsku delší vzdálenosti, nebo se sem opětovně vracíte, máme pro vás finanční úsporu. Mýtné se totiž v letní destinaci zdražilo o 15 procent. K placení můžete využít místní elektronický systém.

Mýtné v Chorvatsku zdražilo v červnu. Oproti loňsku se zvedlo o 15 procent. Zvýšení se ale dotklo pouze placení mýtného v hotovosti. Pokud si pořídíte elektronické zařízení ENC (Elektronička naplata cestarine), ušetříte 10 procent. Krabička se nalepí na přední sklo, při každém průjezdu mýtnou branou se z ní odečte poplatek a ukáže, kolik vám ještě zbývá. Karta je přednabitá na 300 kun (zhruba 1050 korun), a platí se za ni záloha 120 kun (zhruba 420 korun), které po vrácení dostanete zpět. Nabíjet ji pak můžete libovolnou částkou na jakékoli čerpací stanici či v novinovém stánku.

Placení mýtného elektronicky se ale vyplatí pouze těm, kteří budou po Chorvatsku jezdit delší trasy anebo se sem plánují vracet. Pokud jedete až na druhý konec Chorvatska, třeba na Makarskou, tak se vám hodit bude. Například za cestu ze Záhřebu do Splitu zaplatíte v hotovosti na mýtném 181 kun (zhruba 633 korun), s krabičkou pouze 141 kun (zhruba 493 korun). Na jedné cestě tedy ušetříte zhruba 140 korun. Tuto Krabičku na placení elektronického mýtného však pořídíte jedině v Chorvatsku, a to na čerpacích stanicích nebo přímo na mýtných branách. V České republice ji neseženete.

Zdražení poplatků se týká dálnic, které provozují Hrvatske autoceste (HAC) a Autocesta Rijeka Zagreb (ARZ). Pro české turisty to znamená zdražení nejpoužívanějších dálnic: Záhřeb - Split a Záhřeb - Rijeka. Za cestu ze Záhřebu do Splitu tak motorista nově zaplatí 181 kun za osobní auto (místo dosavadních 157 kun) a za cestu ze Záhřebu do Rijeky 69 kun (dosud to bylo 60 kun).

Prakticky to znamená zdražení všech chorvatských dálnic kromě dálnice Zagreb - Macelj (Autocesta Zagreb - Macelj) a dálnic v Istrii, tzv. Istrijského ypsilonu včetně tunelu Učka (Bina Istra).