Titulní obrázek

Nový zákon na chorvatských silnicích - za porušení pravidel hrozí řidičům až 3 roky vězení

Pokud se v létě chystáte na svou, již tradiční dovolenou, měli byste si dát velký pozor na rychlost vašeho vozu a na dodržování dopravních předpisů. Dlouho očekávané prázdniny by se totiž mohly proměnit v boj o svobodu, nebo v hrozbu větší pokuty.

Zbrklé předjíždění vozidel na dovolené v Chorvatsku může vyjít pěkně draho. Nově hrozí dokonce vězení. Od 1. ledna tam platí nový zákon, který trestá tzv. "rozpustilou jízdu". Za ní právě hrozí až tři roky za mřížemi.

Zvláštní je, že rozpustilá jízda je součástí trestního zákona, a ne dopravního. Což je nejen unikátní v Evropě, ale nezvyklé i v Chorvatsku. O tom, zda se řidič dopustil rozpustilé jízdy rozhoduje na místě policista.

To znamená, že je jen na policistovi, zda případný přestupek vyhodnotí jako "běžný" nebo zda už spadá pod rozpustilou jízdu. Rozdíly v trestu mohou být velké. Pokud se totiž policista rozhodne, že nešlo o rozpustilou jízdu, tresty jsou nižší a zůstávají tam, kde byly vždy.

V praxi by to mělo vypadat tak, že pokud řidič pojede 105 km/h okolo školky, kde je rychlost omezená na 30 km/h, policisté to vysoce pravděpodobně vyhodnotí jako rozpustilou jízdu. Jízdou v zakázaném směru se míní hlavně jízda v protisměru například na dálnici.

Chorvatští zákonodárci zdůrazňují, že vše závisí na chorvatském policistovi, jak danou jízdu vyhodnotí. Pokud by řidič překročil povolenou rychlost jen o pár kilometrů, do vězení by určitě nešel. Samozřejmě, bude-li mít motorista vážný důvod pro rychlou jízdu (např. těhotnou manželku apod.), zákon uplatňován nebude.

Nový zákon je zamířen především na neukázněné řidiče a řidič se musí dopustit opravdu vážného přestupku, nebo musí porušit více předpisů.

Až se tedy vydáte na svou prázdninovou dovolenou, nezapomeňte dodržovat striktně chorvatské předpisy.