Titulní obrázek

Od letošního ledna můžete překročit severokorejské hranice se svým mobilem

Pokud jste jeli na na dovolenou nebo pracovní cestu na území KLDR, mobil musel zůstat na hranicích. Od letošního ledna však přichází pozitivní změna. Severokorejské hranice již můžete překročit i s mobilem. Aby ale fungoval, musíte si zakoupit severokorejskou předplacenou kartu.

Letošním lednem skončí povinnost odevzdávat mobilní telefony na hranicích nebo u letištní kontroly na území KLDR. Návštěvníci mohli během pobytu využívat jen místní telefony či předplacené karty, které ale fungovali pouze na severokorejském území. Když pak ze země odjížděli, své mobilly si zase vyzvedli.

Vláda nyní přísná opatření trochu zmírní. Od 7. ledna si všichni cizinci mohou své telefony nechat u sebe a přímo na pchjongjangském letišti si u speciálního stánku koupit SIM kartu, díky které se dovolají i do zahraničí.

V KLDR poskytuje mobilní připojení operátor Koryolink, který provozuje stát společně s egyptskou společností Orascom. Uvolnění pravidel pro cizince vzešlo z dialogu mezi severokorejskou vládou a představiteli Orascomu.

Díky novým SIM kartám se návštěvníci snadno spojí se svými tisíce kilometrů vzdálenými domovy. Dovolají se také na zahraniční zastupitelské úřady v KLDR i do mezinárodních hotelů.

Volat s novou SIM kartou ale naopak nemohou na místní telefonní čísla. Přístup na internet je prozatím zakázán také.