Titulní obrázek

Dávejte si pozor na suvenýry, které si vezete domů z dovolené

Pokud plánujete cestu do zahraničí, přečtěte si nejdříve, co si z jaké země můžete dovolit odvézt. Pokud to tak neučiníte, můžete dopadnout jako jeden český turista, který si přivezl z Egypta pár úlomků korálu. Má štěstí hrozí mu jen pokuta. Ovšem, pokud by byly kousky větší než tři centimetry, jednalo by se o trestný čin.

Turista se vracel z dovolené v Egyptě minulý víkend a celníci na letišti v Brně-Tuřanech mu zabavili 26 úlomků vzácných korálů z řádu Scleractinia (Větevníci). Nasbírali je s manželkou vyplavené na břehu Rudého moře.

Za porušení mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými živočišnými druhy CITES mu hrozí několikatisícová pokuta. Muž podle svých slov neměl ponětí, že porušuje zákon.

Naštěstí jsou to malé malé střípky korálů a jen jeden z nich je větší než tři centimetry. Kdyby totiž těchto větších kousků přivezl více, nešlo by již o střípky korálů, ale o korálový štěrk. V tom případě by muže musela policie obvinit z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, za což hrozí v ČR až tři roky vězení.

Celníci úlomky korálů zabavili a předali je i se spisem České inspekci životního prostředí (ČIŽP), která si turistu pozve ve správním řízení k podání vysvětlení. Vše asi skončí pokutou.

"Důležité je vědět, že si od moře nemůže přinést vše co vyplaví moře. Takovéto suvenýry mohou přijít turisty pěkně draho. Bylo by dobré, kdyby si nejprve třeba na internetu přečetli mezinárodní úmluvu CITES," dodala mluvčí celníků Lada Temňáková.