Titulní obrázek

Abú Dhabi se bude pyšnit největším uměleckým objektem na světě

Lidé budou v budoucnu jezdit na dovolenou do Spojených arabských emirátů nejen kvůli levné ceně zlata a různých výrobků. Výtvarník Christo se tu totiž rozhodl postavit ještě větší budovu, než je samotná Cheopsova pyramida.

V Bulharsku narozený americký výtvarník a umělec Christo významně pokročil se svým obřím projektem Mastaba. Vzniká v arabském emirátu Abú Dhabi a jde o jakousi postmoderní variaci na staré egyptské hrobky (mastaby) ve tvaru komolých čtyřbokých jehlanů.

Mastaby z evolučního hlediska předcházely stupňovitým pyramidám, ale ta Christova co do velikosti překoná i Cheopsovu pyramidu v Egyptě. Bude totiž 150 metrů vysoká a podle Christa se z ní stane největší umělecký objekt na světě.

Projekt nazvaný Mastaba si výtvarník vymyslel již v roce 1977, kdy se svoji manželkou Jeanne-Claude poprvé navštívili Spojené arabské emiráty. Dlouho nad projektem uvažovali spíš v teoretické rovině, pak čekali kvůli válce mezi Irákem a Íránem v osmdesátých letech a vážně se realizací Mastaby začali znovu zabývat, teprve když Abú Dhabi nedávno oznámilo investice do umění.

Vloni v listopadu se pak Christovi podařilo dokončit jednání s šejkem Hamdan bin Zayed al-Nahyanem, který zastupuje svého staršího bratra, korunního prince. Královská rodina s projektem Mastaba souhlasila a prý se jej nemůže dočkat, vkázal Christo.

Stěny Mastaby, které mají připomínat islámskou architekturu, se budou skládat z celkem 410 tisíc ropných sudů, z nichž ovšem méně než polovina nebude vidět. Každý barel má být natřený oranžovou barvou s jasným žlutým pruhem veprostřed. Ty části jednotlivých sudů, které skončí ve stěnách Mastaby, pak budou natřeny dalšími barvami – například několika odstíny zelené a hnědé. Když bude vycházet slunce, zeď Mastaby bude vypadat jako ze zlata.

Celá budova má stát poblíž oázy Liwa uprostřed pouště Al Gharbia. Výtvarník odhaduje, že konstrukce celé Mastaby bude trvat okolo 30 měsíců a budou se do ní muset zapojit stovky dělníků.