Titulní obrázek

Dovolená v Chorvatsku nás bude stát více

Pokud se chystáte na svou, již tradiční dovolenou do Chorvatska, měli byste počítat s mírným zdražením cen za ubytování. Podle odborníků nemá na tento fakt vliv vstup země do EU, nýbrž vracející se movitější turisté ze západní Evropy.

Od letošního 1. července, kdy Chorvatsko vstoupí do Unie, budou muset tuzemští touroperátoři platit DPH ze svých marží. Dokud země součástí EU nebyla, byly cestovní kanceláře od platby DPH osvobozeny. Přestože operátorům vzrostou náklady, většina z nich podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) toto navýšení do konečných cen zájezdů nepromítne.

Výrazné zdražení AČCKA neočekává ani v důsledku zdražování ubytovacích služeb. Některé cestovní kanceláře uvedly, že se jim pro letošní rok podařilo nasmlouvat ubytování za ceny stejné nebo dokonce nižší než loni.

Například v případě hotelu Mediteran v Podgoře CK Vítkovice Tours našla dokonce i levnější zájezd.

Chorvatsko, do kterého ročně zamíří až 800 tisíc Čechů, se v poslední době stává stále žádanější. Kvůli potížím, které v minulosti postihly jiné letní dovolenkové destinace (Řecko, Egypt), zájem o tuto zemi ještě dále stoupl s tím, že podobné je to i u movitějších zahraničních turistů, kteří se do Chorvatska rovněž začínají ve větší míře vracet.

Zdražování se projeví spíše až v roce 2014 s tím, že pokud současný růst zájmu ze strany západních trhů potrvá, Chorvatsko se růstu cen neubrání.